Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

14 sierpnia 2017 r.
8:08

Koncert Re:Tradycja: Kayah, Michał Urbaniak i Roman Wojciechowski

Autor: Zdjęcie autora reda

Czuło się, że to Kayah jest magnesem dla publiczności. Ale to Michał Urbaniak i Roman Wojciechowski przepięknie pokazali na czym polega Re:tradycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po deszczowej niedzieli niedzielny wieczór był nagrodą. Już kilometrowa kolejka publiczności czekającej na wejście na plac przy klasztorze dominikanów sugerowała, że to będzie wydarzenie. Organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego (czytaj Warsztaty Kultury od wczoraj nagrodzone Medalem 700-lecia Lublina) zaprosili do współpracy artystów znanych z polskiej sceny muzycznej i zorganizowali im spotkanie z mistrzami muzyki tradycyjnej.

W efekcie na scenie ustawionej na tle dawnej siedziby Teatru Andersena przy fortepianie zasiadł Włodek Pawlik, przy mikrofonie stała wybitna śpiewaczka z Wólki Ratajskiej, pani Janina Chmiel, która obok siebie miała rodzinną Kapelą Butrynów w składzie: Zbigniew Butryn, Krzysztof Butryn i Marta Graban-Butryn. Po mieszance ludowo-jazzowych rytmów bis był nieunikniony. A wszyscy siedzący na krzesełkach zazdrościli dzieciom, które mogły swobodnie tańczyć pod sceną.

Jednak świadkami prawdziwego zderzenia a może spotkania dwóch muzycznych światów byliśmy podczas występu czterech muzyków. Na scenie pojawili się: Roman Wojciechowski (skrzypce), Radosław Biniek (harmonia polska) oraz Bogdan Lipski (bębenek jednostronny z brzękadłami) czyli Kapela Romana Wojciechowskiego oraz Michał Urbaniak (skrzypce). Kapela, która ma w swoim repertuarze głównie oberki „śpiewane" z regionu opoczyńskiego i rawsko-opoczyńskiego narzuciła tempo w którym perfekcyjnie odnajdywał się Urbaniak. Ale robił to w taki sposób, że słuchacze z trudem oddzielali skrzypce ludowe od jazzowych.

I żaden z muzyków nie walczył o „pierwsze skrzypce”. Niemal zapomnieli o publiczności, grali skupieni, patrząc na siebie. Charakterystyczny ton instrumentu Urbaniaka świetnie pasował do kapeli.
Żeby sobie uświadomić jak dwa różne światy reprezentowali muzycy pochodzący z tego samego pokolenia (5 lat różnicy wieku) wystarczy wiedzieć, że w 1961 roku Roman Wojciechowski dostał od ojca pierwsze skrzypce i próbował grać na jednej strunie melodie. A Michał Urbaniak w 1970 roku grał na pięciostrunowych skrzypcach wykonanych specjalnie dla niego czy syntezatorze skrzypcowym.

W niedzielny wieczór na Starym Mieście to wszystko zrobiło się nieistotne. Zwłaszcza gdy na finał Roman Wojciechowski skorzystał z nut i usłyszeliśmy utwór który o wiele więcej miał w sobie jazzu niż poprzednie. Informacja, że była to kompozycja w opracowaniu Michała Urbaniaka nie była potrzebna.

- Nie bójcie się słowa Cygan, Cyganka. Teresa Mirga, jest Cyganką i jest z tego dumna, to taka nasza Papusza – przedstawiała Kayah swoje ludowe dopełnienie. Kayah, na której występ czekało wielu widzów i wiele osób specjalnie dla niej wybrało się na koncert wystąpiła wśród muzyków zespołu Kałe Bała. Klimat cygańskiego taboru, teksty cygańskiej poetki, pieśniarki i gitarzystki Teresy Migry zupełnie odmieniły atmosferę koncertu.

Finał Re:tradycji zaplanowano ostry. Antoni Gralak - trębacz, kompozytor, producent muzyczny plus Orkiestra Dęta ze Zdziłowic. Właśnie „plus” a nie „kontra”!

W poniedziałek, 14 sierpnia w tym samym miejscu wystąpią: Odpoczno (Polska) o godz. 19.30 a o godz. 20.30 na scenę wejdzie Radio Cos (Hiszpania, Galicja). Wstęp wolny.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia